Като семеен празник Бъдни Вечер носи със себе си много спомени и традиции. Не малка част от символиката на празника е представена на трапезата. Най-важното за празничното меню е храната да е в изобилие - за да бъде успешна следващата година.Меню за Бъдни Вечер Ястията трябва да са 7, 9 или 11 - нечетен брой. Друго важно условие е, всичко да бъде постно - месните ястия остават за Коледа.
Задължително на масата присъства домашно приготвена питка с пара, която по традиция се разчупва от главата на семейството. На когото се падне парчето с парата, той ще бъде най-голям късметлия през предстоящата година. Други български традиционни ястия за трапезата за Бъдни Вечер са сарми, бобена салата, печен боб или яхния, пълнени чушки, орехови разядки, туршии, жито, ошав, тиквеник. Освен това се слагат и мед, ядки (най-често орехи), разнообразие от плодове, вино, чесън.
Бъдник:
Продукти:
1 кг бяло брашно
500 мл хладка вода
около 30 г прясна мая
15-20 г сол
олио
Начин на приготвяне:
Маята се размива с малко вода. В пресятото заедно със солта брашно се прави кладенче. Сипва се по малко от маята и с вода замесва тесто, докато стане средно меко и гладко, не много твърдо. За да се направи обредната украса върху хляба, се отделя малко от тестото. Леко се навлажнява и от него се правят фитили за украсата. С тестени фитили се оформят 4 кръга, които символизират кръста на Христос. Единият изобразява обора с кравите, другите - птичарника, кошарата с овце и къщата. Задължително до тях се слага малко парче тесто - кучето, което пази всичко. Намазва се тава с малко олио и се слага тестото. Покрива се с кърпа, за да не хване коричка. След като втаса, се слага да се пече на 180-200 С във фурната за 25-30 минути. Изважда се и се маже с мокри ръце. Веднага се увива с кърпа, за да омекне.
Разядка от орехи и чесън:
Продукти:
2 глави чесън
2 ч.ч. (400 г) орехови ядки
1/2 ч.ч. (100 мл) растително масло
1 с.л. лимонов сок
1 ч.л. (5 г) сол
Начин на приготвяне:
Чесънът, след като се обели и почисти от люспите, се поставя в дървено хаванче заедно със солта и се счуква. Прибавят се и се счукват ореховите ядки. Налива се растителното масло. Сместа се разбива добре и се овкусява с лимоновия сок.
Постна лютеница:
Продукти:
1 ч.ч. зрял фасул
1 стрък праз
1/2 ч.ч. едро счукани орехи
около 10 бр. сухи червени чушки
есол
оцет
сух джоджен
2-3 с.л. олио
Начин на приготвяне:
Почистеният и измит фасул се накисва предната вечер в студена вода. Изхвърля се тази вода, залива се с нова и се вари до омекване. Прецежда се и още топъл, се счуква. Сухите чушки се сваряват, изчистват се от люспите и меката част се нарязва на ивици. Смесват се фасулът, чушките, ситно нарязаният праз и орехите. Слага се олиото и се овкусява с подправките.
Картофена крем супа
Продукти:
2-3 бр. едри картофи
1 бр. голям морков
1 голяма глава лук
3-4 скилидки чесън
олио
сол
черен пипер
лимонов сок
Начин на приготвяне:
Картофите и морковът се нарязват на средно големи парчета, след което се слагат на котлона да се варят. Когато поомекнат картофите се добавят нарязаните на едро лук и чесън и се добавя олио и сол на вкус. Когато се сварят зеленчуците се пасират и към тях с добавя черен пипер на вкус. Може да се овкуси с лимонов сок.
Стар фасул в гювеч
Продукти:
300 г боб
1/2 ч.ч. (100 мл) олио
3-4 глави лук
2-3 бр. домати
1 ч.л. (5 г) червен пипер
магданоз
джоджен
5-6 бр. люти чушлета
Начин на приготвяне:
Фасулът се почиства, измива и се залива със студена вода. Вари се на умерен огън. Лукът, нарязан на ситно, се задушава в мазнината до омекване, прибавят се червеният пипер и доматите. Задушава се леко. Свареният фасул се прецежда. Разпределя се в гювечета. Отгоре се разпредля запръжката. Върху нея се поставя по едно резенче домат и по желание - лютиво чушле. Посолява се, поръсва се с магданоз и джоджен и се слагат по 3-4 с.л. от водата, в която е врял фасулът. Гювечетата се запичат на фурна и се поднасят топли.
Сарми със зеле и ориз
Продукти:
1 бр. кисела зелка
2 глави лук
1/2 ч.ч. (100 мл) олио
200 г ориз
сол
черен пипер
чубрица
Начин на приготвяне:
Разрязват се листата на зелката, като се отсранява твърдата им част. Запържва се ситно нарязания лук с олиото, прибавя се добре измитият ориз и малко вода и леко се задушава. Слага се сол, черен пипер и чубрица на вкус и се сваля от огъня. Със сместа се пълнят зелевите листа, увиват се добре, нареждат се плътно една до друга в тенджера, чието дъно е постлано с остатъци от листата или с фолио. Сармите се заливат със сок от киселото зеле (ако е много кисел, се разрежда с вода), притискат се с чиния и се варят 1 час на тих огън.
Баница с ябълки
Продукти:
500 г фини кори за баница
3/4 ч.ч. олио
100 г захар
1 ч.ч. орехови ядки
500 г ябълки
3 с.л. галета
1 ч.л. канела
Начин на приготвяне:
Всяка кора се напръсква с олио, сгъва се на две и отново се маже с олио. Върху нея се слага част от плънката, приготвена от обелените и настъргани ябълки, галетата, счуканите орехи, захарта и канелата. Плънката се поставя на 3 см от краищата на кората, които се завиват навътре. След това кората се навива на хлабаво руло. Оформените 6 рула се нареждат в намазана с олио тавичка. Пекат се в умерена фурна до зачервяване. Поднасят се, поръсени с пудра захар.
Тиквеник:
Продукти:
пакет готови кори
маргарин
600 г тиква
150 г захар
1 ч.л. канела
50 г орехови ядки
Начин на приготвяне:
Намазва се с нож тавата с маргарин, все едно е филия. Прави се смес от продуктите за плънката, като тиквата е настъргана, а орехите нарязани на дребно. На една кора се маже маргарин пак като на филия и се наръсва от плънката. Кората се навива по дължина, по-рехаво за да може да диша. Втора кора се маже с маргарин и се наръсва от сместа, но се навива около първата. Следващите кори се правят по същия начин. Обикновено корите в пакета са 14, затова се получават 7 рула и се слагат навити в кръгла тава. Запича се леко за 10 минути, след което се намазва пак с маргарин. Пече се около 15-20 минути в умерена фурна (200-250 С).
Ошав:
Продукти:
500 г сушени плодове (сливи, ябълки, кайсии, череши)
100 г мед или 100 г захар
Начин на приготвяне:
Сушените плодове се измиват добре и се накисват в студена вода за около 12 часа, след което плодовете се изваждат, а течността, в която са киснали, се прецежда през гъсто сито и с нея отново се заливат плодовете и се варят до омекването им, като тогава към ошава се прибавят медът или захарта. Компотът се оставя в тенджерата, докато изстине, след което се слага в дълбок стъклен или порцеланов съд.
Няма коментари:
Публикуване на коментар